Trampská kapela Kati Brno

vítáme Vás na webových stránkách T.K. Kati Brno

Novinky

Napsali o nás

Hudba z trampíria 2010

Hudba z Trampíria 2010
Lilly Pavlak - 19. 11. 2010 - Tramping

V pátek 5. listopadu se v krásném prostředí historické medlánecké Sýpky v Brně opět konala Hudba z Trampíria. Akci si vymysleli Jordán s Pupou již v roce 1986, neb se jim zdálo, že Brnu chybí trampské akce většího rozsahu s mimobrněnskými hosty. První léta spolupracovali s Příbojáky a pozvali mimo jiné Maťáky, Wabiho Ryvolu, Béďu Šedifku atd...

Tradici těchto večerů před šesti lety obnovili Slimák s Žankem Hochmanem a ČTU. Poprvé jsem tuto akci navštívila vloni a byla nadšená. Letos jsem si tedy kvůli tomu o týden prodloužila svůj pobyt v Brně a dobře jsem udělala.

Již dlouho před začatkem koncertu se začaly scházet známé tváře. O půl osmé to vypuklo.

Jordán nás všechny přivítal a snad poprvé jsem ho neviděla v jeho tradičních kraťasech, i když bylo docela teplo.

Večer zahajovala pro většinu z nás doposud neznámá kapela T.K. Kati. A to tedy bylo maxipřekvapení. Výborně šlapající kapela, jdoucí ve stopach legendárních brněnských chlapských trampských sborů a ještě k tomu mladá krev. Nejmladší z nich se teprve narodil, když tyto večery vznikaly. Věkový průměr jim zvedal (a rytmicky je doprovazel na valchu) bělovlasý a bělofousý Lobo z Veselí nad Moravou. Ostatní z nich bydlí napůl v Bystrci a Žebětíně.
Dostali mě krásně předneseným Ontariem od dvojice velikánů Rolfa Staňka a Jožky Jégra, klasickou Prázdná sedla v staré ohradě, s nádherným sólovým zpěvem v úvodu. Pár ryvolovek a něco od Rolfa, či TE Bandu, obecenstvo řvalo nadšením, a tak museli párkrát přidávat. Také Brabencům vyfoukli Merlin Song, takže pro změnu Marko Čermák blednul závistí, když slyšel na banjo hrát Choseho...Poslední přídavek byla píseň dnes již málokdy zpívaná, Strašidlo, také z dílny Jožka Jégr/Rolf.Lid by ještě chtěl víc, ale čas tlačil...

Volné sdružení pana Brabence tvoří kapelník – pan mistr Brabenec, sólová kytara a zpěv obstarává Lubas, Blok na base, Merlin na banju, Růža s foukačkou a na jméno kytaristy si zrovna teď nevzpomenu. Jordán je pochopitelně uvedl jako „Tygry pana Brabence...“
A pak nastal nářez. Brněnská klasika se střídala s ryvolovkami. V polovině setu si zavzpomínali na kamarády, kteří odešli k věčnému ohni, zahráli i pro parda Rolfa jeho a Blahošovu společnou píseň Cowboyův song.Také zazněl Bobrůvský valčík a brněnská trampska hymna – Pahorky. A dosti smutku ! Po písni Černej Bobby prohlásili, že se nemá furt jen zpívat o Americe, tak že nám pro změnu zazpívají, co se jim předloni přihodilo na velkém vandru v Rusku. A začali: „Na břehu Jeniseje....,“ lidi smíchem málem padali ze židlí, když došli k části... „my jsme čeští čundráci a ne žádní vojáci, nepřišli jsme na komouše, neublížili bysme ani mouše...“ Když jsem tu píseň slyšela poprve na Číčově nedělní (či středeční) slezině na Radiu Čas, tak se mi málem stal malér! A v Rusku si na americké vojáky také ještě počkají. Brabenci zkrátka UMÍ ! Rozloučili a uklidnili se s písní Letokruhy od Wabiho Ryvoly.

Na koncert přišla také paní Nina Ingrišová, manželka světoznámého cestovatele, hudebního skladatele, fotografa, filmaře a autora nesmrtelné trampské Niagary. V přestávce prodávala nově vyšlé CD s názvem Eduard Ingriš - Muž, který měl být zapomenut. Na něm můžeme slyšet jeho písně a povídání o něm v podaní Štěpána a Jana Matěje Rakových a Alfreda Strejčka. Mám je a mohu doporučit! Také tam měla knihu s Ingrišovým životopisem a jeho Veselé učení na kytaru. (Byla jsem pak pár dní potom na její velmi zajímavé přednášce a promítání Ingrišova filmu Nespoutana Amazonka, to jen tak na okraj).

Když se všichni patřične osvěžili, nastoupil na jeviště pražský Pacifik. Patřila mu celá druhá polovina večera. Přijeli tentokrát poněkud oslabeni, pouze v triu, bez Marcely Voborské, tedy Helena Maršalková, Tony Linhart a Honza „Andělín“ Frühwirt.
Spustili na nás Stopy sešlapanejch bot a následovala spousta jejich hitů, které jistě všichni znáte, jako Až zatroubějí andělé, Gramofon, Blátivá cesta, Můj bože (-ty mužský...), Džínová láska, Kalendář atd.

Prozradili nám, že Pacifik příští rok oslaví čtyřicáté výročí svého založení, (to Andělín nebyl ještě ani pod kamenem).Pochopitelně i oni museli přidávat: Tmavomodrý blues, Velrybářskou výpravu a úplně poslední byla Napište píseň džezovou...

Byl to opět velice podařený večer. Díky Slimákovi, Žankovi, ČTU a v neposlední míře medlánecké radnici v čele se starostkou Alenou Valentovou, která trampům vychází nesmírně vstříc. Doufám, že i příští rok, až této akci bude čtvrt století, budu schopna zase ze Švýcarska přijet.

zdroj: http://www.musicopen.cz/index.php/tramping/181-hudba-z-trampiria-2010
Žádné komentáře
 
Trampská kapela Kati Brno